Zaznacz stronę
Nieborów – nie tylko dla pisarzy i artystów

Nieborów – nie tylko dla pisarzy i artystów

Jeżeli jedziecie autostradą A2 z Łodzi do Warszawy i chcecie sobie zrobić postój w miłych okolicznościach przyrody, zjedźcie na zjeździe Skierniewice i wybierzcie kierunek Nieborów. W tej małej, ale znanej nie tylko w Polsce, miejscowości, możemy podziwiać wzniesiony w 1696 roku wspaniały Pałac Radziwiłłów wraz z przyległym ogrodem, a w położonej nieopodal Arkadii, Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej (ale o tym innym razem;))

Na wycieczkę do jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich, warto się wybrać w ciepły, słoneczny dzień. Wtedy spacer po rozległych ogrodach będzie sprawiał i małym i dużym ogromną przyjemność. A ogrody warto zobaczyć!!! Są tu i wypieszczone ogrody w stylu francuskim, ze starannie przystrzyżonymi bukszpanami i kwietnymi labiryntami, a o krok dalej, nad malowniczym stawem, rozciąga się bujny i z pozoru nieokiełznany gąszcz dla zwolenników angielskich założeń parkowych.

 

W bogatych pałacowych wnętrzach, które zachowały częściowo oryginalny wystrój, możecie zobaczyć przepiękną klatkę schodową wyłożoną płytkami majoliki ze słynnej nieborowskiej manufaktury założonej pod koniec XIX w. przez Michała Piotra Radziwiłła, stylowe meble, cenne obrazy, orientalne dywany, cenne wyroby zastawy stołowej z najsłynniejszych europejskich wytwórni porcelany, a także ceramikę polską, w tym oczywiście majoliki nieborowskie.

Z nieborowskich ciekawostek:
Od 1945 r. Pałac w Nieborowie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.
Również w tym roku, na terenie Pałacu, został powołany Ośrodek Pracy Twórczej, umieszczony w użytkowych do dziś pokojach na II piętrze i w Pawilonie Myśliwskim. W Nieborowie tworzyli m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Zofia Nałkowska i Sławomir Mrożek.
Obecnie Muzeum w Nieborowie i Arkadii dysponuje 8 pokojami w Pałacu, 9 pokojami w Oficynie, 2 pokojami w Manufakturze i apartamentem w Mieszkaniu Rządcy.
Odbywają się tu międzynarodowe konferencje, sympozja naukowe, koncerty i szkolenia.

Ceny biletów wstępu dla tych, którzy chcą obejrzeć wnętrza Pałacu, Ogrody przypałacowe i Manufakturę Majoliki:
22 zł – normalny
13 zł – ulgowy
50 zł – bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe, dzieci do lat 18, maksymalnie 6 osób)
1 zł – dzieci 7-16 lat
Jeżeli nie chcecie oglądać pałacowych wnętrz to możecie kupić bilety wejściowe jedynie do Ogrodów i Manufaktury Majoliki:
12 zł – normalny
8 zł – ulgowy
1 zł – dzieci 7-16 lat
I ważna informacja dla właścicieli czworonogów, które w parku nieborowskim są mile widziane:
8 zł – opłata za psa (w ramach biletu szufelka i torebka na nieczystości)